צוואה אונליין או צוואה על ידי משרד עו
קרדיט pixabay

הצוואה נועדה להסדיר את ענייני הירושה לאחר לכתו של אדם. לא אחת מראים בסרטים אדם מבוגר על ערש דווי המחליט למי להוריש את הצוואה ולמי לא. מכיוון שאיש מאתנו לא אוהב לחשוב על יום מותו, בישראל המודעות לעריכת צוואות אינה גבוהה. ועל כן, לא אחת נשאלת השאלה מי יירש את הרכוש לאחר המוות. מסיבה זו, חשוב לערוך את הצוואה ולוודא שבני המשפחה מסודרים גם לאחר לכתו של האדם.

אז איך עורכים את הצוואה?

עריכת צוואה יכולה להתקיים בכמה דרכים. הצוואה הנפוצה ביותר הקיימת היום היא צוואה שנערכת בפני שני עדים. במקרה זה הצוואה יכולה להיות כתובה בכתב יד או מודפסת, ומה שחשוב הוא שהיא תכלול תאריך וחתימה. כדי שהעדים יהיו כשרים לעדות, עליהם להיות מעל גיל 18, כשרים להעיד וכן עדים שאינם נוטלים חלק בצוואה.

סוג נוסף של צוואה הוא צוואה בפני רשות. את הצוואה הזו עורכים בדרך כלל בפני נוטריון, וכדי לערוך אותה יש צורך בתשלום אגרה. ניתן להגיש את הצוואה בכתב או לומר אותה בעל פה. צוואה בפני רשות כוללת תוקף מיוחד שעל פיו לא קיימת אפשרות לערער על מקום החתימה, זהותה והתאריך שבו היא נחתמה. המקור של הצוואה במקרה זה נשאר בידי הנוטריון.

שני  סוגי צווים נוספים הם צוואה בכתב וצוואה בעל פה. צוואה בכתב יד היא צוואה החתומה בידי המוריש וכתובה על ידו. מכיוון שאין צורך בעדים לצוואה מסוג זה, לא אחת צוואה בכתב יד היא פתח לזייפנים. בעקבות מצב בריאותי בעייתי של המוריש, ניתן לערוך צוואה בעל פה. כלומר, המוריש אומר את דבריו בפני שני עדים אשר כותבים את דבריו על טופס זיכרון. אם מצבו של המוריש משתפר לאחר כחודש מערכית הצוואה והוא עדיין בחיים, הצוואה מתבטלת.

כשהצוואה נכנסת לתוקף

על מנת שהיורשים יוכלו לקבל את כספי הצוואה, יש צורך לבצע תהליך שנקרא צו קיום צוואה. על מנת להגיש בקשה לצו קיום צוואה, יש צורך להגיש טפסים רלוונטיים הכוללים:

  • הצוואה המקורית של הנפטר.
  • תעודת הפטירה של המוריש או בקשה להוכחת מות המוריש.
  • תעודת פטירה של יורשים שנפטרו לפני המוריש.
  • טופס ייפוי כוח החתום על ידי עורך דין.
  • אישור תשלום אגרה.
  • טופס "תצהיר הסתלקות" במקרה שבו אחד הזכאים מוותר על הירושה.
  • אם הגשתם את הבקשה באמצעות טופס מקוון, חשוב לצרף חתימה של עורך דין כדי לוודא שהבקשה נאמנה למקור.

אפשר גם אונליין

כדי לערוך צוואה או לבקש בקשת צו קיום צוואה ניתן לגשת לעורך דין באופן פיזי או לבצע את כל התהליכים אונליין. עריכת צוואה אונליין יכולה לחסוך זמן יקר. כל שאתם צריכים לעשות הוא לצרף את הטפסים, לשלם את אגרת הטרחה ולקבל תשובה במייל מעורכי דין מנוסים. באופן דומה, ניתן לערוך גם בקשה לצו קיום צוואה אונליין. ברגע שאתם נרשמים לאתר וממלאים את הפרטים, עורכי הדין המקצועיים עושים את השאר. הם עוברים על כל המסמכים, מזמנים אתכם לפגישה קצרה לחתימה על המסמכים ואימות. לאחר מכן, הבקשה שלכם נשלחת לרשם הירושות. בסיום התהליך אתם מקבלים תשובה מפורטת במייל.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here