לא פעם פונים מטופלים אחרי ניתוח פלסטי של האף אל ניתוחי אף מתקנים בגלל סיבות אסטטיות ורפואיות. זהו ניתוח יחסית מורכב המחייב מיומנות גבוהה וניסיון רב מאת המנתח, וכן יצירה של תוכנית עבודה מותאמת אישית למטופל. מדוע ואיך מבצעים ניתוח אף מתקן? על כך בכתבה הבאה.

על מנת ללמוד את הנושא פנינו אל ד"ר אהרון עמיר שהינו מומחה לכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת. ד"ר עמיר הוא מנהל השירות המיקרוכירורגי בבית החולים בילינסון, ומילא בעבר תפקידים בכירים במערכת הבריאות בתחום הכירורגיה הפלסטית. בקליניקה שלו בתל אביב ניתן מענה לשחזורי ראש-צוואר, לשחזורי שד, ניתוחי אף מתקנים ועוד מגוון ניתוחים וטיפולים אסתטיים.

שלום ד"ר עמיר, מדוע אנשים פונים לניתוחי אף חוזרים?

הם פונים כדי לתקן את התוצאות של ניתוח אף קודם. לעיתים צריך רק תיקון קטן אבל לפעמים צריך תיקון יותר מורכב בגלל כריתת יתר של עצמות האף או הסחוסים עד כדי הפרעה תפקודית לנשימה דרך האף, וכן חזות לא אסתטית של האף, למשל אסימטריה של ציר האף, קצה אף שנראה צבוט או שקיעה של גשר האף.

המצבים היותר מורכבים הם של אנשים שעברו כבר ניתוח מתקן אבל לא הושגה התוצאה הרצויה או שהמצב אפילו הוחמר.

עד כמה התופעה הזו נפוצה?

מדובר בתופעה שכיחה למדי, כאשר כ- 20% מכלל הניתוחים האסטטיים של האף הם ניתוחים מתקנים. השיעור הגבוה יחסית משקף את המורכבות של הניתוח, שהוא הכי מורכב בתחום הכירורגיה הפלסטית -אסתטית. לאף יש מבנה אנטומי עדין ומורכב כך שאפילו סטייה מזערית של מילימטר אחד עלולה להוביל לתוצאה בלתי רצויה. על המורכבות גם מעידה העובדה שאפילו אצל מנתחי אף מנוסים מתעורר לעיתים הצורך בניתוח מתקן, הגם שבמספרים וברמות מורכבות יותר קטנים.

ואיך מחליטים איזה תיקון לעשות?

כמו בניתוח הראשונים את ההחלטה על התיקון הנדרש עושים עם המנתח, מגדירים באופן מדויקת את הבעיות המציקות למטופל, ומתכננים בהתאם את הגישה הניתוחית ואת הפעולות הדרושות על מנת להשיג את התוצאה הרצויה. כמו בניתוח הראשוני, גם כאן משתמשים בהדמיה ממוחשבת העוזרת בעיקר למטופל/ת להגדיר ביתר דיוק את מה שצריך לתקן, ולמנתח להגדיר את מה שיש לעשות על מנת להשיג את התוצאה שרוצים.

אפשר גם לעשות תיקונים "קטנים"?

אכן, אם צריך רק תיקון קטן, למשל הקטנה נוספת של הנחיריים או התאמה שלהם, אפשר לעשות את ההליך אפילו במסגרת המרפאה בהרדמה מקומית, בפעולה שנמשכת רק כמה דקות. ישנם עוד תיקונים קטנים שלעיתים אפשר לבצעם בהרדמה מקומית, כמו הסרת בליטת סחוס באזור קצה האף, או שיוף זיז עצם בולט או אי סדירות של גשר האף הגרמי.

שאלות בנושאי הכתבה ובנושאים נוספים ניתן להפנות אל ד"ר עמיר דרך פורום כירורגיה פלסטית, מתיחת פנים.

מה עשוי להיכלל בניתוחי אף מתקנים גדולים?

במצבים יותר מורכבים, כשנדרשת התערבות יותר גדולה על מנת לתקן עיוותים מהותיים, למשל סטייה של ציר האף, שקיעה של גשר האף, הפרעה למעבר האוויר באף, או עיוות של קצה האף, יהיה צורך לבצע ניתוח מתקן ארוך ומורכב יותר מאשר הניתוח הראשון.

במקרים רבים ניתוח אף מתקן כרוך בשחזור של מבנים אנטומיים חשובים באף, ובפרט מדובר בשלד הסחוסי. הסחוסים באף שומרים על מעבר אוויר תקין, תומכים בגשר האף ונותנים את צורת קצה האף. אם ישנו עיוות מבני של האף צריך לבצע שחזור של הסחוסים שכרתו יתר על המידה או שנשארו מעוותים, ולא מספקים תמיכה מספיקה לתפקוד ולצורת האף. לפעמים אפשר לגייס את הסחוסים החסרים ממחיצת האף, אבל לרוב הסחוס הזה לא זמין כי חלקו הוסר בניתוח הקודם. על כן, עלינו לפנות למקורות אחרים, למשל סחוס מצלעות בית החזה או סחוסים מאפרכסות האוזניים.

במצבים מורכבים מעין אלה, הגישה הניתוחית מצריכה לרוב ביצוע חתך שעובר דרך עור המחיצה של האף ומחבר את החתכים הפנימיים עבור הפרדה של העור משלד האף ומתן טיפול מדויק בסחוסים. את הסחוסים שנקצרו מאפרכסות האוזניים, מהצלעות או ממחיצת האף צריך לעבוד ולהתאים עבור חיזוק הסחוסים החסרים או המעוותים.

מה נדרש מהמנתח בניתוחי אף מתקנים?

אלו ניתוחים המחייבים רמת דיוק מרבים, ניסיון רב ומיומנות גבוהה עבור תפירה של הסחוסים זה אל זה והנחתם במיקום המדויק, כמו הרכבה של פאזל עדין. במקרים מסוימים מדובר בניתוח מתקן שכבר נעשו לפניו ניתוחים שהובילו להצטלקות פנימית, מה שמקשה לבצע את הניתוח ומפריע למהלך ההחלמה ולהשגת תוצאה טובה. ניתוח מתקן חוזר גם מחייב התייחסות למעטפת של עור האף, ההופכת דקה יותר אחרי כל ניתוח. במצבים אלו צריך להוסיף שכבה נוספת של הגנה וריפוד מתחת לעור, כמו מעטפת שריר הלעיסה ברקה, כדי להשיג מראה תקין של האף בלי התבלטות של עצמות או סחוסי האף מתחת לעור הדק.

האם רוב המנותחים שבעי רצון מהתוצאות? האם ייתכן שיידרשו עוד התערבויות בעתיד?

מהאמור לעיל אפשר להבין כי מדובר בניתוח מורכב המצריך ניסיון רב בשביל לקבל תוצאות טובות. בניתוחי אף מתקנים צריך לפעמים, כעבור מספר חודשים, לבצע תיקונים קטנים, אם אי אפשר היה לזהות במהלך הניתוח את הבעיה בכלל ההצטלקות של סחוסים והעור או נפיחות משמעותית. יחד עם זאת, במרבית המקרים המטופל/ת מביעים שביעות רצון מהתוצאות, בתנאי שמדובר במנתח מנוסה בתחום ושבוצע מתאם ציפיות טוב לפני הניתוח.

כפועל יוצא מכך, מנתחים פלסטיים רבים לא עושים ניתוחי אף מתקנים ומעדיפים להפנות את המטופלים הנזקקים להם למנתחים פלסטיים העוסקים בתחום זה. מדובר בניתוח שמחייב סבלנות רבה, דיוק רב, יכולת אומנותית וגם כישורים טכניים. חלק גדול מהמטופלים, ובפרט אלו שעברו זה מכבר ניתוח אף מתקן אחד, לא רוצים לעשות עוד ניתוח מתקן שכרוך בתקופת החלמה יותר ארוכה ובעלויות יחסית גבוהות לניתוח הראשון, כי הוא יותר ארוך.

לאור הנסיבות האלו, ישנה חשיבות גדולה להקדשת זמן מספיק על מנת להגדיר בצורה מדויקת את צרכי המטופל, ולהצעת תוכנית עבודה הנעזרת באמצעי הדמיה עבור יצירה של מתאם ציפיות גבוה.

ד"ר עמיר

ד"ר עמיר, לסיום – מה כדאי לברר מראש בבחירה של מנתח לניתוח אף מתקן?

קודם כל, מרבית המטופלים יפנו אל המנתח שניתח אותם בפעם הראשונה בשביל הניתוח המתקן הראשון. יחד עם זאת, אם הניתוח לא צלח מבחינתם הם יפנו למנתח אחר בהמשך הדרך. כאמור, צריך לפנות למנתח בעל מיומנות הולמת וניסיון רב בתחום ניתוחי האף בכלל, ובניתוחי אף מתקנים בפרט.

לבסוף, ראוי לציין שבניתוח אף מתקן משולב לעיתים מנתח א.א.ג אשר מתמחה בניתוחי אף פונקציונאליים. זאת על מנת לבצע את התיקון הפנימי של חלל האף, באמצעות הסרה של חלק מהמחיצה הסחוסית שנשארה, אשר יכולה לשמש עבור חיזוק האף, וכן עבור הקטנת הקונכיות שעלולות לחסום את מעבר האוויר. השילוב הזה בין מנתח אף פונקציונאלי ובים מנתח אף אסטטי מאפשר מתן פתרון מיטבי למטופל/ת.

ד"ר אהרון עמיר הוא מומחה לכירורגיה פלסטית אסתטית ומשחזרת, מנהל השירות המיקרוכירורגי בבית החולים בילינסון. בעל מרפאה פרטית בתל אביב בה מבוצעים מגוון טיפולים אסתטיים וניתוחים פלסטיים, לרבות ניתוח אף מתקן.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here