מצבר לרכב
קרדיט pixabay

המצבר מספק את האנרגיה הנחוצה להנעת המנוע. המתנע ניזון מהאנרגיה החשמלית שבו ויוצר את הניצוץ אשר גורם לדלק שבמנוע לבעור. כאשר המכונית כבויה הוא ממשיך לספק אנרגיה למערכות שונות בו והניזונות ממנו דוגמת: התאורה, המולטימדיה, החלונות החשמליים, הוישרים ועוד. קיימים מצברים בהספקים  שונים. משאיות ורכבים כבדים אחרים משתמשים באלו של 24 וולט. מצברי  12 וולט מיועדים למכוניות פרטיות וההספק שלהם  נע בין 45 ל90 אמפר. בחירת העוצמה נעשית על ידי מהנדסי יצרני הרכב בהתאם לשיקולים שונים שהחשוב בהם הוא צריכת האנרגיה המערכתית המיועדת לכל דגם.

איזה מצבר מתאים לרכב שלי? קיימים שני סוגים: סגורים אשר אינם נזקקים לטיפול, ופתוחים עם פקקי פלסטיק אותם יש לפתוח מדי פעם לצורך בדיקת תקינות מפלס המים. אורך חיי אלו המיועדים לרכב פרטי הוא כ 3 עד 4 שנים, אבל לעיתים הוא עלול לסיים חייו קודם לכן עקב קצר, בלאי או תקלה אחרת. ניתן לבדוק את התקינות באמצעות מכשיר מיוחד הבודק את עוצמתו. לעיתים, מרגיש הנהג כי הוא עומד להפסיק לפעול, ובעיקר, כאשר ההנעה קשה ואיננה נעשית בקלות אופיינית. או אז, רצוי לבדוק ואולי להחליף, כי אחרת, הרכב עלול להיתקע  לפני או בשעת נסיעה חשובה.

כאשר מתברר כי הוא חדל לפעול יש להחליפו באחר. רבים מבקשים לשים במקומו מצבר לרכב מאותו דגם אבל, כל אחד המיוצר על ידי חברות מוכרות יכול להתאים, ובלבד, שהוא באותו גודל ועם מפרט זהה לחלוטין. ההחלפה נעשית על ידי מכונאים וטכנאים הבקיאים בשירות זה, ויכולה להיעשות במוסך עצמו או בכל מקום בו הרכב נתקע, ויהיה זה הבית, כביש ראשי וכדומה. במקרים בעייתיים, ניתן להניע את האוטו עם מצבר השייך למכונית אחרת ולנסוע עד למוסך מבלי שמדוממים את הרכב.

ניתנים להם אחריות יצרן הנקבעת על פי שיקוליו. יש לוודא שתאריך הייצור קרוב לתאריך ההתקנה כדי למנוע מצב שבו מקבלים מצבר שישב במחסנים חודשים ארוכים. ההתקנה מתבצעת על פי הכללים. יש להעמידו על המגרעת המתאימה ולחזקו כדי למנוע תזוזה בעת נסיעה. יש לנקות את החיבורים ולחברם היטב. השיקולים בבחירה הם על פי איכות, טעם, רצון ומחיר.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here