כל כמה זמן מחליפים בלון גז
קרדיט FREEPIK

בכל בית בישראל יש צרכני גז ובעיקר הכיריים המשמשות מדי יום לבישול. את הגז מספקים כמובן הבלונים, בדרך כלל במשקל 12 ק"ג גז. אחת השאלות הנשאלות מעת לעת היא לכמה זמן מספיק בלון גז כזה ומכאן מהי תדירות החלפתו. 

אז לכמה זמן הבלון מספיק?

התשובה לגבי תדירות החלפת בלון גז תלויה בשני היבטים בסיסיים: כמות הגז שיש בו והצריכה של הבית. מבחינת הכמות, במרבית הבתים בישראל יש את הבלון הסטנדרטי של 12 ק"ג, ולרוב הם מגיעים בזוגות כך שכאשר האחד נגמר פשוט פותחים את השני ומזמינים את ספקית הגז לצורך החלפה. כמובן שאם יש לכם בלון במשקל 48 ק"ג גז הרי שהוא יחזיק לתקופה ממושכת פי 4. 

מבחינת הצריכה, הדבר תלוי במספר משתנים. המשתנה הראשון הוא מספר צרכני הגז שיש לכם בבית ואופיים. לדוגמא, כמעט בכל הבתים יש כיריים שהן הצרכניות העיקריות של גז הבישול, וצריכה ממוצעת של 4 להבות כיריים הפועלות יחדיו הן 1.2 ק"ג לשעה. יחד עם זאת, ברור שלא בכל פעם שאנו מכינים או מחממים ארוחה הכיריים כולן פועלות. 

כעת כבר ניתן להבין שגורם משמעותי נוסף שמשפיע הוא אורחות החיים. למשל, למשפחה יש לה מיקרו בשימוש (כמו לרובנו) תהיה מן הסתם צריכת גז פחות גדולה ממשפחה שהחליטה מסיבה זו או אחרת לוותר על המיקרו ולהשתמש גם בגז. אותו הדבר נכון גם לגבי משפחה שהחליטה לוותר על הקומקום החשמלי. אבל יותר מהכל מה שקובע הוא הרגלי הבישול שלכם: האם אתם מאלו שנוטים לאכול יותר בחוץ או בבית? האם אתם מבשלים מדי יום? ובעיקר – כמה נפשות סועדות בבית. ברור שיש הבדל בין משפחה בת 7 נפשות למשפחה בת 3 נפשות מבחינת תדירות השימוש בגז. 

וגורם חשוב נוסף הוא מספר צרכני הגז שיש בבית. אמנם ברוב הבתים בארץ הגז משמש רק את הכיריים, אבל ברבים אחרים ישנם צרכנים כמו מחמם מים בגז שנותן מים חמים באופן מיידי וללא מגבלה לכל אורך השנה, תנורי גז ואפילו מקררים שפועלים על גז. מן הסתם, ככל שיש יותר צרכנים כך בלון גז מחזיק לפחות זמן.

אז מהו הממוצע? אם ניקח משפחה ממוצעת בת 4 נפשות שיש לה רק כיריים רגילים בבית, נראה שבלון גז של 12 ק"ג יספיק לה לתקופה של בין שלושה לארבעה חודשים. כמובן בהתאם לאורחות החיים והרגלי הבישול והאירוח התקופה יכולה להתארך או להתקצר – אבל זהו הממוצע בישראל.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here