בישראל ישנה סיבה טובה לביקוש הגבוה למצלמות לרכב
קרדיט לתמונה: פוטוליה

אחד מסוגי הגאדג'טים (הנמכר במקומות רבים תחת הקטגוריה של אביזרים לסלולרי) הפופולארי והמבוקש ביותר בישראל בשנים האחרונות הוא מה שנקרא – מצלמה לדשבורד, או בפשטות – מצלמה לרכב. מדובר כאמור במצלמה קטנה וקומפקטית הממוקמת על גבי הדשבורד או מוצמדת לשמשה הקדמית או האחורית, כך שהיא מתעדת את כל מה שמתרחש במהלך הנסיעה ואת כל מה שהנהג והיושבים ברכב רואים. מצלמות רכב הפכו ללהיט של ממש הנמכר בישראל בכמויות גדולות, ובחינה מקרוב של הנושא מגלה כי קיימות לכך כמה סיבות טובות מאוד –

אחוז גבוה יחסית של סכסוכים על אחריות לתאונות דרכים

סיבה ראשונה בחשיבותה לרכישתן של מצלמות רכב מנקודת מבטו של הנהג הישראלי הממוצע היא האחוז הגבוה יחסית של תאונות דרכים בארץ אשר הופכות מיד לסכסוך משפטי בין נהגי הרכבים השונים או בין חברות הביטוח שלהם, כמו גם בין הנהג לבין רשויות המדינה. ברבות מהתאונות בארץ, במיוחד תאונות קלות יחסית בהן עיקר הנזק הוא לרכוש, הצדדים השונים לתאונה מנסים להפיל את האחריות לה על הצד השני, בין השאר מכיוון שאחריות לתאונה נושאת בצידה בדרך כלל גם מחויבות כספית בלתי מבוטלת (תיקון פחחות הנדרש כתוצאה מתאונה קלה של פגיעה במהירות נמוכה מגיע במרבית המקרים לסכומים של כמה אלפי שקלים).

מצלמות לרכב מאפשרות כמובן לחסל חלק ניכר מסכסוכי הטלת האחריות הללו, שכן המצלמה מתעדת את כל מה שאירע לרכב, כולל רגע התאונה, ואינה משאירה כל מקום לספקות או להטלת אחריות בלתי צודקת.

במילים אחרות, ישראלים רבים מציידים כיום את רכבם במצלמה לרכב מכיוון שהם יודעים שבמקרה של תאונה קיים סיכוי גבוה ביותר שהמצלמה תסייע להם להוכיח את חפותם ואת העובדה כי האחריות לתאונה אינה שלהם.

גם בתחום עבירות התנועה לא חסרים דיווחים כוזבים

סיבה מרכזית נוספת לביקוש העצום למצלמות דרך (שם נרדף נוסף למצלמה לרכב או מצלמת דשבורד…) היא הרצון של רבים להצטייד באמצעי אשר יאפשר להם להוכיח את חפותם במקרים של עבירות תנועה המיוחסות להם, מול משטרת התנועה וגורמי אכיפת החוק בתחום התעבורה בישראל. יותר מדי ישראלים וישראליות נכוו בעבר כתוצאה מהאשמות לא צודקות או לא מבוססות של שוטרי תנועה, ובעידן בו מפוזרות מצלמות כבישים בכל מקום אנחנו הרבה פעמים פשוט מקבלים מכתב בדואר עם קנס גבוה, על משהו שאין לנו מושג אם בכלל ביצענו לפני כמה חודשים טובים.

גם במקרים רבים אלו, מצלמות רכב יכולות להושיע ולסייע בהוכחת חפותו של הנהג. לא חסרים מקרים בהם משטרת התנועה מבצעת טעות, וכעת לנהגים רבים ישנה הטכנולוגיה המאפשרת להוכיח מעבר לכל ספק בדיוק מה אירע, ועד כמה הם באמת אשמים או חפים מפשע בביצוע עבירת התנועה המיוחסת להם.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here