איך תזונה נכונה מורידה לחצים ותורמת לתחושת ערנות?

כבר לפני יותר מאלפיים שנים טבעו חז"ל את האמירה הכל כך נכונה – "נפש בריאה בגוף בריא". ככל שחולפות השנים הולכת ומתבהרת הנכונות של האמירה הזאת. עם הזמן הולך ומתברר גם הקשר בין תזונה נכונה, הורדת לחצים ותחושת ערנות, שהסועד נהנה ממנה למשך זמן רב לאחר תום הסעודה. מה הקשר בין אכילה נכונה, תזונה מאוזנת, הורדת לחצים והגברת תחושת הערנות?  אילו סוגי מזון עשויים לתרום לשיפור ההרגשה הכללית? מאילו סוגי מזון כדאי להימנע על מנת שלא לאבד את תחושת הערנות? להלן התשובות.

אכילה נכונה הורדת לחצים והגברת הערנות

אנשי מקצוע מיומנים חוקרים רופאים וכימאים חוקרים מזה שנים רבות את סוגי המזון השונים. זאת, במטרה לאתר את סוגי המזון החיוניים לגוף והמיטיבים איתו. החוקרים מתרכזים בבדיקת  הערך התזונתי של מרכיבי המזון השונים וכן הערך האנרגטי שלהם, כלומר עד כמה מרכיב מסוים במזון הוא אכן בעל חשיבות תזונתית גבוהה ועד כמה הוא מוסיף לגוף את האנרגיה הנדרשת לו. עם זאת גם בלעדי המחקרים הללו יש סוגי מזון שפשוט ברור שהם מועילים לגוף. התועלת הזאת נבחנת בדרך כלל הן בהרגשה הכללית עם תום הארוחה מצד אחד, ומצד שני הרגשת האנרגיה הזורמת בגוף והחיוניות הרבה גם כמה שעות אחרי תום הארוחה. בדרך כלל תזונה נכונה או תזונה מאוזנת היא ארוחה המורכבת ממרכיבים טבעיים או מפירות וירקות או מקטניות מבושלים, אפויים או אפילו טריים שלמים או חתוכים בצורה של סלט. ארוחה כזאת מעניקה לגוף הרגשה של שובע מצד אחד ושל חיוניות ואנרגיה מתפרצת מצד שני. ארוחה המכילה גם פחמימות במידה הנכונה מעניקה לגוף עוד תמריץ אנרגטי שיכול לשמש אותו למשך היום. מנגד, ארוחה שיש בה מרכיבים הכוללים סוכר או שומן רווי עלולה זמן קצר לאחר תום הארוחה להביא להרגשה של נמנום והעדר אנרגיה. הדבר נכון לגבי כלל האוכלוסייה, ונכון שבעתיים כשמדובר באנשים הסובלים מעודף סוכר בגוף.

מאילו סוגי מזון כדאי להימנע

עם סוגי המזון שמהם רצוי להימנע על מנת שלא להיקלע למצב של אובדן אנרגיה בגוף, ניתן למנות כמובן מאליו מזונות המכילים סוכר או סוגי מזון המכילים שומן רווי, כדוגמת מרגרינה. כמו כן צריכה מוגברת של בשר, בעיקר בשר שמן, עשויה להביא גם היא להרגשה של נמנום. ככלל, ככל שהאנרגיה שהגוף צריך להשקיע על מנת לעכל את המזון שנצרך היא גבוהה יותר, כך גם תהיה ההרגשה של חוסר ערנות ולחץ גבוה ברורה יותר. כיוון שהעיכול של ירקות, דגנים או קטניות למיניהם הוא קל ופשוט יותר עבור הגוף, הרי שהאנרגיה שהגוף מקבל מהמוצרים הללו יחסית לאנרגיה שהוא משקיע בעיכול שלהם היא גבוהה. לכן, צריכה של מזונות כאלה תורמת להרגשת הערנות והחיוניות של הגוף.

אם יש  לך עניין בבניית תפריט איכותי וייחודי הכולל תזונה מאוזנת והמותאם לצרכים של הגוף שלך זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ואנשי המקצוע המיומנים שלנו יחזרו אליך בהתאם. הם יסייעו לך בבניית תפריט שיתרום לגברת האנרגיה ותחושת הערנות שלך לאורך כל שעות היממה.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here